REPORT

Jaký byl nový slovenský festival NEON ?

Spokojenost kapel, nadšení fanoušků i kvalitní produkce.
Novému slovenskému festivalu elektronické hudby NEON, který se konal poslední červnový víkend na bratislavských Zlatých Pieskoch, počasí mimořádně přálo. Předpovídaná vedra potešili zejména milovníky vody a relaxu, kteří střídali koncerty oblíbených interpretů a koupání v jezeře či vyžití v oddychové zóně. Hlášené bouřky prostranství obcházeli, organizátoři v sobotu vyhlásili jen jedno půlhodinové přerušení kvůli silnému větru. Hromy a blesky jen dotvořili atmosféru následně vystupujících britských Underworld, což zpěvák Karl Hyde pozitivně okomentoval. Underworld vystoupili po hrozbě extrémní bouřky, odhodlaní koncert odehrát za každou cenu, i když to vypadalo, že se neuskuteční. Nakonec bouřka jakoby zázrakem festival obešla. Pánové z Underworld prohlásili, že tahle chvíle ve spolupráci s publikem a energií davu, v nich zanechal velké emoce a koncert si užili víc jako den předtím na světovém festivalu Glastonbury, odkud přicestovali i s vlastní technikou. Byl to zároveň nejsilnější moment prvního ročníku události.
neon 2016 02Domácí, ale i fanoušci z Evropy podle vlastních slov, očekávali hodně a dostali víc. Postarali se o to nejen zmiňovaná zvučná jména zahraničních headlinerů a DJ-ská špička slovenské a české scény. Síla a charizma britských kapel a jejich následná spokojnost i překvapení z produkce, které vyjádřili organizátorům po akci, přispěli k dokonalému zážitku v menším areálu. Podle názorů vystupujících byl areál útulný, vytvořený pro festival v rodinné atmosféře, to jim velmi vyhovovalo. Na světových pódiích něco takového nevidí, i když jsou zvyklí koncertovat pro desetitisíce lidí. Na to, že na Slovensku vzniklo něco nového, je pochopitelné, že pořadatelé přizpůsobují velikost a rozložení areálu návštevníkům, ale zároveň od nich potřebují nadšené reakcie, či konstruktivní připomínky, které jim pomůžou do budoucna. Překvapením prvního ročníku byla několika tisícová návštevnost. Kromě domácích, přicestovali fanoušci z okolních států, ale i z Belgie, Holandska či dokonce Jižní Afriky.
Program začal gradovat v pátek ve večerních hodinách, o to se postaral ruský DJ Arty až skoro před půlnocí. O největší úspěch prvního dne se však zasloužilo legendární seskupení Above & Beyond, které nezůstalo nic dlužné svému jménu. Předvedli elegantně poskládané vystoupení, které tradičně zakončili tzv. Push The Button. Na pódium pozvali mladý pár, který spustil stlačením tlačítka na Dj-ském pultu exkluzivní závěr jejich setu. Překvapil i britský DJ Ilan Bluestone, nad kterým drží ochranou ruku právě Above & Beyond. Na sobotní vystoupení Švýcarky Nory En Pure byli mnozí zvědaví a večer ani nemohl lépe začít. Charizmatická Dj-ka v doprovodu nádherné grafiky na stagei působila kouzelně, přímo až pohádkově. Naopak kapela Rudimental se svým setem nezazářila, odborná veřejnost hovoří, že pánům chybí koncertní charizma, či o nevyrovnanosti repertoáru. Z domácích interpretů měli podle kritiků kvalitní vystopení trojice Toky & Boss & Dalo, která zahrála po dlouhé době společně, či mladík Inkwall, který patří k největším slovenským producentským talentům.
Zástupce značky NEON a producent festivalu Juraj Volentics říká: „Z reakcí, které jsme zaznamenali osobně i na Facebook funpage, jednoznačně převládá spokojenost, dokonce nadšení ze strany návštěvníků, čímž se nám podařilo přetrhnout šňůru událostí elektronické taneční hudby, které měly smůlu a ne príliž pozitivní renomé. Samozřejmě, víme i o nedostatcích, které jsou daní prvního ročníku, ale ty se netýkaly přímo veřejnosti a zůstaly většinou v pozadí na produkci. S pokorou přijímáme pozitivní i negativní ohlasy, které nám dávají prostor na zlepšování projektu NEON. Během příprav a konání se na akci podílel víc jak 40-členný produkční tým a desítky lidí z řad obslužného personálu, fotografů, techniků, bezpečnostní služby, záchranářů a dobrovolníků. Kromě budování dobrého jména mezi příznivci, bylo důležitou úlohou napravit jméno Slovenska v očích umělců. Ti byli nakonec mile překvapení. Líbilo se jim ubytování v centru města, někteří stihli i procházku po okolí. Všichni umělci vyzdvihli příjemný rodinný pocit na pozadí celé akce a rádi se na Slovensko vrátí.“
neon 2016 01Poukazuje i na to, že z doplňkových služeb si návštevníci pochvalovali dostatek občerstvení v areálu, skvěle fungující personál, dostačující bary a toalety a tedy v konečném důsledku útulné řešení areálu. Milým potěšením byl stánek nealko partnera, kde podávali speciality, jako čepovaný jablečný cider. Součástí jejich mini vesničky byli dopplňovaná čerstvá jablka, designové posezení a jiné drobnosti. V areálu byli k dispozici úložné skříňky na odložení osobních věcí a zároveň nabití jakéhokoliv elektronického zařízení. Dále stanové městečko Tent Inn, kde měl každý připravený stan pro dvě osoby, vlastní tobogán, bar, sociální zařízení, soukromou písečnou pláž. Přímo v areálu bylo umístěné Relax mestečko s lehátky, různými soutěžními aktivitami, ale i trafika či stánky s dárkovými předměty. Cílem pořadatelů na budoucí rok je zaměřit ještě víc pozornosti vizuální stránce, posilnit značení a navigace či rozšířit doprovodné aktivity, zejména sportovní a zážitkové.

Brzy...
Sensation WEB
Martin Garrix CZ Web