Organizátoři nepřestávají překvapovat: NEON festival pokřtí i britští Rudimental

rudimental 01Tvůrci značky NEON a jejich výpovědi o novém slovenském festivalu.


Tvůrci značky NEON, kteří připravují na Slovensku nový festival elektronické a taneční hudby, zaznamenali množství pozitivních ohlasů, ale i otázek od příznivců tohto hudebního žánru. Od uvedení nové tradice na domácí elektronické scéně v médiích, organizátorům přicházejí zprávy o očekáváních vystoupení světové špičky, britských seskupení Underworld a Above & Beyond, ale i DJ talentů, o kterých na domácí scéně není moc slyšet - Artyho, Ilana Bluestona, Eelke Kleijna, či DJ-ky Nory En Pure. Organizátoři však nepřestávají překvapovat. Další novinkou je vystoupení megaheadlinera - anglické elektronické skupiny Rudimental, která bratislavský NEON pokřtí svým DJ setom, a to v sobotu 25. června na hlavní stagei hned po vystoupení Underworld. Kapela pochází přímo z Londýna a skladá se z textařů a producentů Piersa Aggeta, Kesiho Drydena, Amira Amora a Leona Rolla. Dostali se do pozornosti singlem Feel The Love z roku 2012, na kterém spolupracoval zpěvák John Newman. Debutoval přímo na vrchol hitparády UK Singles Chart, stejně jako singl Waiting All Night s vokály od Elly Eyre z alba se stejnojmeným názvem. Další skladby Free s Emeli Sandé či Never Let You Go s Foyem Vancem, jen podtrhli u posluchačů jejich drum and bassový zvuk. Přitom se kapela orientuje i na liquid funk, soul a jungle.


Fanouškové nejen ze Slovenska, ale i z Čech, Polska, Maďarska či Rakouska, se zajímají i o lidi, kteří stojí za tvorbou festivalu. Množí se otázky, Jak vůbec vznikla myšlenka založit projekt, jaké je jeho poslání a vize do budoucnosti. Přinášíme vám exkluzivní výpovědi zástupců Juraje Volenticse a Matůše Budiaka.
Zástupce značky NEON Juraj Volentics říká: „Posláním je přinést na Slovensko festival na evropské úrovni, kterého snahou je zároveň znovuzískání důvěry fanoušků po událostech na elektronické scéně za poslední roky. Tímto bych rád apeloval, aby nám  fanoušci dali šanci napravit jméno tohoto žánru nejen doma, ale i v zahraničí. Festival připravují lidé, kteří mají renomé vybudované roky práce. Či už je to Rudo Tuček z Ministry of Fun, tým z Gluuu.tv, anebo produkční společnosti Build Production Media a mnozí další. Dlouhé roky jsme budovali projekty krok za krokom, aby jsme sobě i lidem splnili sen a přinesli k nám jména hudební scény, na které bylo obvykle potřeba cestovat ven. Nesmírně se těšíme z každého malého úspěchu, který postupně přetváří do reality naše představy o tom, jak by měl festival vypadat. Nedíváme se však jen před sebe, ale myšlenky směřují pár let dopředu. Věrím, že první ročník si návštěvníci užijí a přijdou nás podpořit, vždyť samotný line-up je takříkajíc z ríše snů a každý by si měl přijít na své. Takovýto line-up chceme sestavit každý rok a začít tak letní šňůru elektronických festivalů. A to nemluvím o tom, že u nás festival v takovémto měřítku ještě nebyl.  Připravujeme i zajímavé doprovodné aktivity, aby zájemci mohli i během dne zážitkově strávit čas před čekáním na hlavní večerní dění. Zmíním Chill out zónu, kde budou k dispozici soutěže, sportovní hry jako stolní a vodní fotbal, mini skate park, lidské Človeče, nezlob se, ale i virtuální realita, či zóny s vaky na sezení.“
Jeden z organizátorů a investorů Matúš Budiak doplňuje informace o partnerech, kteří z odborného hlediska spoluvytvářejí první ročník: „Ohlásili jsme hlavního technického a technologického partnera, uznávanou společnost s mezinárodní působností MINISTRY RENTAL, která patří ke špičce i ve světovém měřítku. Dodává dvě kompletní stage, zvukový systém L-Acoustics K2 a K1, množství světelných efektů včetně novinek z produkce talianské značky Clay, profesionální osvětlovací techniky Mythos, či Sharpy, anebo laserovou techniku KVANT, evropské značky se slovenskými kořeny a desítky metrů LED stěn s vlastní vizuální režií. Můžu prozradit informace ze zákulisí. Na produkci se momentálně podílí přibližně 40-členný tým, z kterého 15 lidí staví scénu a dodává techniku, 5 sa zaoberajú vizuálnou a umeleckou stránkou, 10 ľudí sa postará o plynulý chod programu a niekoľko ďalších dobrovoľníkov bude mať na starosti komfort a pohodlie návštevníkov, nehovoriac o tímoch organizátorů a produkce, ktwří budou na všechno dohlížet. Je pro nás velkou výzvou přinést do života projekt v takovém rozsahu. Cítíme příležitost vyplnit díru na trhu a sestavili jsme dlouhodobý plán tak, aby jsme se postupně začlenili medi evropské festivaly. Jako při každém jiném projektě, nedáváme si malé cíle. Na druhé straně, nejdeme do akce naivně a jsme si vědomí, že vybudovat dlouhodobě úspěšnou událost si vyžaduje čas, máme však odhodlání stát se nezapomenutelnými i u profesionální obce v zahraničí. Hlavní důraz klademe na zážitek a to hlavně emocionální. Věříme, že fanoušci budou hrdě oznamovat emoci, která v nich zůstane a zahraniční přátele a známé zvát na slovenský NEON.“


Do přípravy se kreativně zapojil i Peter Štilicha alias DJ PICO, který patří k nejznámějším představitelům klubové scény a zároveň k nejdéle hrajícím DJ, průkopníkem žánru trance na Slovensku. V rádiu EUROPA2 společně s DJ Stamem, vytvořil projekt Dance Exxtravaganza. S DJingem začínal už na střední škole v roce 1988, do světa elektronické hudby však odstartoval v legendárním bratislavském klubu Boccaccio. V roce 2002 otevřel úspešný párty koncept Beautiful Things, který vypracoval na středoevropskou úroveň. Hrál na pódiu s Above & Beyond, Kyau & Albert, Paulem van Dykem, Markusem Schulzem v rámci první slovenské Transmission, či  s Judge Jules. Je spolumajitelem reklamní agentury Cosmopolit Events.

neon 2016

Brzy...
Sensation WEB
Martin Garrix CZ Web